Sudjelovanje Erasmus+ koordinatorice škole na TCA ” How to make the most of Erasmus+ to train tomorrow’s health professionals? “
Erasmus+ koordinatorica škole, Tanja Dornik, sudjelovala je na aktivnosti osposobljavanja i suradnje u okviru programa Erasmus+ How to make the most of Erasmus+ to train tomorrow health professionals koji se održavao u Lilleu od 21. do 24. listopada. Stručnjaci iz područja obrazovanja zdravstvenih djelatnika pokušali su odgovoriti na pitanja: koje stručne kompetencije su potrebne zdravstvenim djelatnicima u budućnosti i kako se pripremiti za obrazovanje budućih djelatnika. Osim navedenih ciljeva ostali ciljevi su bili izmjena primjera dobre prakse u izradi projekata te upoznavanje i stvaranje mreže novih partnera.
Prilikom otvorenja bio je organiziran okrugli stol na teme:
-
EU4HEALTH: What is the European Health Union? How can Erasmus+ contribute to this?
-
EU4HEALTH: What will tommorrow’s healthcare professionals look like? What can Erasmus+ bring to healthcare training?
Stručnjaci napominju da ulaganjem u edukaciju se pridonosi boljoj skrbi za pacijenta. Erasmus+ programi sudionicima mobilnosti pružaju dodatnu razmjenu znanja, aktivno učenje stranog jezika te multikulturalno shvaćanje u direktnom radu s pacijentima u stranoj državi što ih čini kompetitivnijim za EU tržište rada. U navedenom se očituje važnost kontinuiranog provođenja Erasmus+ aktivnosti te njegova implemetacija u rad što je moguće veći broj obrazovnih institucija. Zainteresiranost mladih za edukaciju u području zdravstva pada stoga je motivirati ih još jedan od budućih izazova. Postavlja se pitanje koje bi kompetencije trebali imati budući zdravstveni djelatnici, koje su nove metode poučavanja koje bi se trebale implementirati u sustav obrazovanja kako bi se kvalitetno odgovorilo na potrebe edukacije. Socijalna očekivanja su se promijenila zadnjih 20-tak godina te je važno obratiti pozornost na socijalnu dimenziju obrazovanja uz naglasak na pitanja vezana uz dehumanizaciju, ljudska prava, ekologiju i multikulturalnost. Važan je razvoj tzv. Soft skills-a, vještina koje nisu mjerljive i ne predstavljaju činjenično znanje.
Osim predavanja sudjelovali smo i u tri radionice:
- How ti make every mobility success?
- From the idea to the project
- Convincing stakeholders of the benefits of mobility
U ovih nekoliko dana izmijenili smo iskustva s predstavnicima škola različitih zemalja: Francuske, Italije, Slovačke, Danske, Švedske, Makedonije, Grčke, Srbije, Belgije, Španjolske…Također smo usporedili obrazovanje medicinskih sestara te izazove i prepreke s kojima se susrećemo u obrazovanju. Dogovorene su nove suradnje, izmjene mobilnosti učenika i nastavnika.
Veselimo se novim izazovima i suradnjama. Već za ponedjeljak 28.10. zakazan je posjet našoj školi nastavnice Irene Aleksić Hajduković sa Sveučilišta u Beogradu.
Tanja Dornik, Erasmus+ koordinatorica