12 stu 2024

Konferencija „Lov na tihog ubojicu“

Dana 11. studenoga 2024. godine, u Školi narodnog zdravlja “Andrija Štampar”  učenici 4.a i 4.d razreda Škole za medicinske sestre Mlinarska, zajedno sa svojim nastavnicama, prisustvovali su Konferenciji pod nazivom „Lov na tihog ubojicu“.
Od ove godine 11.11. će se obilježavati i kao Hrvatski dan hipertenzije. Događaj je organiziran pod sloganom „Gdje je nestao čovjek? Što svatko može i mora napraviti za svoje zdravlje?“ s ciljem podizanja svijesti o prevenciji i kontroli visokog krvnog tlaka, poznatog kao „tihi ubojica“.

Konferencija je okupila stručnjake iz područja medicine, javnog zdravstva i zdravstvene edukacije koji su kroz niz predavanja i panela prenijeli svoje znanje i iskustvo. Naglasak je stavljen na preventivne mjere i strategije koje svaki pojedinac može primijeniti kako bi zaštitio svoje zdravlje.

  • Gdje je nestao čovjek? E-recepti – dvosjekli mač – koja strana je oštrija? – ova tema otvorila je raspravu o digitalizaciji u zdravstvu. Razgovaralo se o prednostima e-recepata u olakšavanju dostupnosti terapija, ali i o izazovima koje takve promjene donose u komunikaciji između pacijenata i zdravstvenih djelatnika. Nedostatak je gubitak komunikacije između liječnika i bolesnika.
  • Pravilna prehrana s malo soli – razbijanje mitova i nove mogućnosti – ovo predavanje bilo je usmjereno na razbijanje mitova o prehrani s niskim unosom soli i predstavljanju novih prehrambenih pristupa koji pomažu u očuvanju zdravlja. Dnevna potreba je 5 grama soli.
  • Redovita tjelovježba prilagođena pojedincu, ali i okolišu – u ovoj se sesiji raspravljalo o važnosti fizičke aktivnosti, uzimajući u obzir individualne potrebe i uvjete u kojima osoba živi.
  • Kako se nositi s onečišćenjem, bukom i klimatskim promjenama? – stručnjaci su se osvrnuli na utjecaj okolišnih čimbenika na zdravlje te su predstavili mogućnosti kako se prilagoditi i umanjiti negativne posljedice na organizam.
  • Ustrajnost uzimanja lijekova – povjerenje između bolesnika i zdravstvenih radnika, te otklanjanje nepotrebnih strahova – predavači su istaknuli kako izgraditi povjerenje između pacijenata i zdravstvenih radnika kako bi se osigurala dosljednost u terapiji i uklonili strahovi vezani za lijekove. Razmatrane su alternativne metode koje doprinose smanjenju stresa i poboljšanju kvalitete života.
  • Zdravlje mladih u sveučilišnom okruženju – poseban fokus stavljen je na izazove s kojima se suočavaju mladi u obrazovnim institucijama i kako se nositi sa stresom i pritiscima akademskog života.

Sudjelovanje na ovoj konferenciji omogućilo je učenicima da prošire svoje znanje, razumiju važnost prevencije u svakodnevnom životu te primijene naučeno u budućoj praksi. Naglašena je važnost vlastite odgovornosti prema svom zdravlju.

Nastavnice: Milica Kljak, Ljiljana Broz, Veronika Pudmej Ešegović